Ehliyet Alma Süreci

EHLİYET SINAVINI KAZANDIKTAN SONRA EHLİYET ALMA SÜRESİ

Ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyet alma süresi kişinin başvuru yapmasına göre değişiklik göstermektedir. Ancak biz burada bu soruyu iki şekilde cevaplamak istiyoruz.
 • Birincisi Sürücü Kursunuzdan alacağınız sürücü sertifikasını ne kadar süreye ehliyete çevirmek zorundayım. İkincisi ise sınavı kazandıktan sonra ehliyetimi almam ne kadar sürer?
 SÜRÜCÜ SERTİFİKASININ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ:
Bu konunun çok önemli olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü bir çok sürücü adayı kursa gidip sınavı geçtikten sonra sertifikalarını almakta, ancak ehliyet belgelerini bir türlü çıkarmamaktadır.
 • Kursunuzdan alacağınız sertifikalar 2 yıl boyunca geçerlidir. 2 sene içinde bu sertifika ile ehliyet belgesi almamanız halinde sertifikanız geçersiz olacaktır ve yeniden kursa giderek  sınava girmek zorunda kalacaksınız.

SINAVI KAZANDIKTAN SONRA EHLİYETİ ALMA SÜRESİ

Bir çok sürücü adayı için ehliyet belgelerini bir an önce almak çok önemlidir. Kişisel özel durumların olabileceğini unutmamak gerekir. Bu süreçte sizlerin de bu şekilde bir durumu varsa eğer stratejik davranmanız gereklidir. Bunun içinde aşağıda ki açıklamalarımızı dikkate almanızı öneririz.
 • Ehliyet belgelerini şuanki uygulamada Emniyet Genel Müdürlüklerinden, 2017 yılı başından itibaren ise Nüfus Müdürlüklerinden çıkaracaksınız.
 • Bu işlem için randevu almak zorundasınız.
 • Şuanki uygulamada eski tip ehliyetler yenileri ile değiştirildiğinden randevular oldukça yoğundur.
 • Dolayısı ile ehliyet almanızı en çok geciktirecek etken randevu süresidir.
 • ÖNEMLİ !! Bir üst maddenin devamı olarak randevu almak için fazla gecikmemeniz gereklidir.

NE ZAMAN EHLİYET RANDEVUSU ALMALIYIM?

 • Ehliyet için başvuru yapmak için Kursunuzdan Sürücü Setfiikasını teslim almanız gereklidir. Ancak bu sertifikalar ortalama 10 gün, Milli Eğitim Müdürlüğünün yoğunluğuna göre ise 20 güne kadar çıkabilir.
 • Randevu almak istediğinizde bu süreyi göz önüne alarak şimdiden randevu almanızı tavsiye etmekteyim.

Örneğin : Direksiyon sınavını kazandığınız 10 Haziran tarihinde açıklandı. Bu durumda sertifikanız ortalama 20 Haziran ile 30 Haziran arasında çıkacaktır. Bu durumda sizin şimdiden bu tarihler arasında randevu almasında yarar vardır.

SONUÇ OLARAK :

Ehliyetinizi almak için doğru adımları takip ederseniz eğer maksimum  30 gün içinde ehliyenizi elinize ulaşacaktır.  Doğru adımları bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Bu bir aylı süreye posta yolu ile ehliyetinizin gönderilme süresi de dahil edilmiştir. Çünkü başvurunuz aşamasında hemen ehliyet belgesi  teslim edilmemektedir. Bu durumda:
 • Sınav sonucunun ardından 2 hafta sonrasi için randevu alınız. Bu sürede bütün belgelerinizi tamamlayınız. Ayrıca kursunuzdan dosyanızı sıkı sıkı takip ediniz.
 • Başvudan sonra maksimum 2 haftaya posta yolu ile adresinize gönderilecektir.
 • Bu adresin doğru olduğundan emin olunuz.


DİDİM SÜRÜCÜ KURSU

EHLİYET ALMA SÜRECİ - DİDİM SÜRÜCÜ KURSU

Müşteri Destek Numaramız

0

Mail Adresimiz