Ehliyet Sınıfları

Ehliyet Sınıfları 2021


Ehliyet Nedir?

Ehliyet veya sürücü belgesi, karayollarında seyir halinde motorlu veya motorsuz araç kullanmasına izin veren kimlik yerine geçen resmi bir belgedir.  Ehliyet araç tiplerine göre verilir ve uygun ehliyetle trafiğe çıkılmadığında cezai işlem uygulanır.

Her motorlu veya motorsuz araç için kendine özel ehliyet belgesi vardır. Sürücü belgesi veya ehliyet almak isteyenler, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde belirlenen özelliklere sahip olmalıdır: 

  • Sınav şartı
  • Sağlık şartı
  • Adli sicil şartı
  • Deneyim şartı
  • Öğrenim şartı

Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları

SınıfKullanma YetkisiYaş ŞartıTecrübe ŞartıGeçerlilik Süresi
MMotorlu Bisiklet16
10 Yıl
A1125 cc’ye Kadar Motosiklet
16
10 Yıl
A235 kw’yi Geçmeyen Motosiklet
18
10 Yıl
A35 kw’yi Geçen Motosiklet
202 Yıllık A210 Yıl
B14 Tekerli Motosiklet16
10 Yıl
BOtomobil ve Kamyonet18
10 Yıl
BERömorklu Otomobil ve Kamyonet18B10 Yıl
C17500 kg’a Kadar Kamyon ve Çekici
18B5 Yıl
C1E12000 KG’A Kadar Kamyon ve Çekici
18C15 Yıl
CKamyon ve Çekici21B5 Yıl
CERömorklu Kamyon ve Çekici21C5 Yıl
D1Minibüs21B5 Yıl
D1ERömorklu Minibüs21D15 Yıl
DMinibüs ve Otobüs24B5 Yıl
DERömorklu Minibüs ve Otobüs24D5 Yıl
FLastik Tekerlekli Traktör18
10 Yıl
Gİş Makinesi18
10 Yıl

Ehliyet kursu için başvuru yapmadan önce ehliyet sınıflarıni iyi bilmek, ehliyet alma aşamasına yardımcı olur. A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE, D1E, M, B1, B, A1, A2, F ve G olmak üzere toplamda 17 ehliyet sınıfı mevcuttur.

Son yapılan düzenlemeler sayesinde bazı ehliyet sınıflarının özellikleri değiştirilmiştir. Buna göre bazı ehliyet sınıflarında yaş sınırları değiştirilmiş bazı ehliyet sınıfları için ise deneyim şartı getirilmiştir. Ehliyet sınıfları ve kapsamları aşağıda belirtilmiştir:

B Sınıfı Sürücü Belgesi

B sınıfı ehliyet, otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken sürücü belgesidir. Yaş sınırı 18 olarak belirtilmiştir. B sınıfı sürücü belgesi alan kullanıcılar, M, B1 ve F sınıfı araçları da kullanabilirler. 

2016 yılına kadar B sınıfı sürücü belgesi alanlar hem otomatik vitesli hem de manuel vitesli araçları kullanabilmekteydiler. Son yapılan düzenlemeler sayesinde sürücü adayları istemeleri dahilinde sadece otomatik vitesli araç kullanmak için başvuru yapabilmektedirler. Bu şekilde ehliyet alan sürücüler manuel vitesli araç kullanamamaktadır. Süresi 10 yıl geçerlidir.

B1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Motor gücü 15 kv’yi geçmeyen ve ağırlığı 400 kg’dan fazla olmayan 4 tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilen sürücü belgesidir. Yük taşımacılığında ağırlığı net 550 kg’ı geçmemesi gerekmektedir. Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir ve sadece M sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilecek araçları kapsamaktadır. Süresi 10 yıl geçerlidir.

BE Sınıfı Sürücü Belgesi

B sınıfına dahil araçlarda yük taşımacılığı yapanların alabileceği sürücü belgesidir. Fakat römork veya yarı römorkun ağırlığı 3500 kg geçmemelidir. Yaş sınırı 18 olarak belirtilmiştir. M, B1, B ve F sınırı araçları da kullanabilirler. BE sınırı sürücü belgesi almak için B sınıfı sürücü belgesi alma zorunluluğu vardır. Süresi 10 yıl geçerlidir.

B sınıfı sürücü belgesi olmayan BE sınıfı sürücü belgesi alamaz. B sınıfı sürücü belgesi aldıktan hemen sonra BE sınıfı sürücü belgesi hemen alınabilir. Herhangi bir deneyim şartı bulunmamaktadır. 

C1 Sınıfı Sürücü Belgesi

3500 kg’dan 7500 kg’a kadar çekici ve kamyon kullanacakların alması gereken sürücü belgesidir. Yaş sınırı 18’dir. Deneyim şartı olarak en az B sınıfı ehliyet belgesine sahip olunması gerekmektedir. C1 sürücü belgesine sahip olanlar, M, B1, F ve B sınıfı araçları da kullanabilirler. Süresi 5 yıl geçerlidir.

C1E Sınıfı Sürücü Belgesi

C1E sınıfı sürücü belgesi, C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yük ağırlığı 750 kg’ı geçmeyen römork ve yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kg’ı geçmeyen birleşik araçlar ile, B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilmektedir. Yaş sınırı olarak 18 yaş belirlenmiştir. C1E sınıfı sürücü belgesine sahip olmak isteyenler için C1 sürücü belgesi deneyim şartı koşulmuştur. M, B1, B, BE, C1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Süresi 5 yıl geçerlidir.

C Sınıfı Sürücü Belgesi

C sınıfı ehliyet, kamyon ve çekici araçların kullanılmasında alınması gereken belgedir. Yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir. Deneyim şartı olarak en az B sınıfı sürücü belgesi gerekmektedir. C sınıfı sürücü belgesi alanlar aynı zamanda M, B1, B, C1 ve F sınırı araçları da kullanabilirler. Süresi 5 yıl geçerlidir.

CE Sınıfı Sürücü Belgesi

C sınıfı sürücü belgesi ile kullanılan CE sınıfı sürücü belgesi, araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kg’ı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir. Yaş sınırı olarak 21 yaş gerekmektedir. Deneyim şartı olarak en az C grubu ehliyet olması gerekmektedir. M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı araçları kullanabilirler. 

Yeni yapılan düzenlemelere gire artık tır ehliyeti olarak CE sınıfı sürücü belgesi alınması gerekmektedir. B sınıfı ehliyeti zorunlu olarak alan kişiler daha sonra C sınıfı ehliyet almak zorundadırlar. C sınıfı ehliyet sınavını başarı ile geçen kişiler tır ehliyeti olarak geçen CE sınıfı sürücü belgesini almaya hak kazanırlar. Süresi 5 yıl geçerlidir.

D1 Sınıfı Sürücü Belgesi

D1 sınıfı sürücü belgesi alan kişiler minibüs kullanacak olan kişilerdir. Yaş sınırı en az 21’dir ve en az B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. M, B, B1 ve F sınıfı araçları da kullanabilirler. Süresi 5 yıl geçerlidir.

D1E Sınıfı Sürücü Belgesi

D1 sınıfı sürücü belgesinden farklı, kullanılacak olan minibüsün 750 kg’ı geçen römorkları varsa bu ehliyeti almaları gerekmektedir. Yaş sınırı 21’dir ve en az D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olunması gerekmektedir. M, B1, B, BE, D1 ve F sınıfı araçları da kullanabilirler. Süresi 5 yıl geçerlidir.

D Sınıfı Sürücü Belgesi

D sınıfı ehliyet, otobüs kullanılmasında gerekli olan sürücü belgesidir. Yaş sınırı 24’tür ve en az B sınıfı ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. M, B, B1, D1 ve F sınıfı araçları da kullanabilirler. Süresi 5 yıl geçerlidir.

DE Sınıfı Sürücü Belgesi

D sınıfı sürücü belgesinden farklı, kullanılacak olan otobüsün 750 kg’ı geçmeyen römorkları varsa DE sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. Yaş sınırı 24’tür ve en az D sınıfı sürücü belgesine sahip olunması gerekmektedir. M, B, B1, BE, D, D1, D1E ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler. Süresi 5 yıl geçerlidir.

F Sınıfı Sürücü Belgesi

Traktör ve türevi araçların kullanılması için sahip olunması gereken sürücü belgesidir. Yaş sınırı 18 olarak belirtilmiştir. M sınıfı motor bisikletleri de kullanabilirler. Süresi 10 yıl geçerlidir.

M Sınıfı Sürücü Belgesi

Motorlu bisiklet yani MOPED kullanacak olan sürücülere verilen belgedir. Kullanılacak olan motorlu bisiklet 2, 3 veya 4 tekerlekli olabilir. M sınıfı sürücü belgesi almak için yaş sınırı 16 olarak belirtilmiştir. Süresi 10 yıl geçerlidir.

A1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Yönetmelikte, silindir hacmi 125 santimetreküp gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikletleri kullanabilme izni veren ehliyet sınıfıdır. Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir ve M sınıfı sürücü belgesinin kullanabildiği araçları da kullanabilir. Süresi 10 yıl geçerlidir.

A2 Sınıfı Sürücü Belgesi

Güç sınırı 35 kv 2 tekerlekli motosikletler ve güç sınırı 15 kv’ı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletlerin kullanımında verilen belgedir. Yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. A2 sınıfı ehliyet sürücü belgesine sahip olanlar, A1 ve M sınıfı sürücü belgelerinin kullandığı araçları da kullanabilir. Süresi 10 yıl geçerlidir.

A Sınıfı Sürücü Belgesi

Güç sınırı 35 kv üstü 2 tekerlekli motosikletler ve güç sınırı 35 kv’ı aşan 3 tekerlekli motosikletlerin kullanımında verilen belgedir. Sepetli veya sepetsiz olabilir. 2 tekerlekliler için yaş sınırı 20 olarak belirtilmişken, 3 tekerlekliler için yaş sınırı 21 olarak belirtilmiştir. 

A sınıfı sürücü belgesi alacaklar için en az 2 yıllık A2 sınıfı deneyimi olması şartı aranmaktadır. Fakat 24 yaşını doldurmuş kişiler koşulsuz olarak A sınıfı sürücü belgesine sahip olabilmektedirler. M, A1 ve A2 sınıfı araçları kullanabildikleri için her türlü motosiklet ve MOPED’leri kullanabilirler. 

Hangi motorun hangi sınıfa girdiğini anlayabilmek için motorların ruhsatları incelenmelidir. Motor üreticiler web sayfalarında da motorların veya MOPED’lerin silindir hacmi, güç, ağırlık gibi oranları incelene bilinir, buna uygun hangi ehliyet sınıfı olduğu tespit edilebilir. Süresi 10 yıl geçerlidir.

G Sınıfı Sürücü Belgesi

İş makinası kullanacakların alması gereken sürücü belgesidir. Yaş sınırı 18’dir. M sınıfı motor bisikletleri de kullanabilirler. Süresi 10 yıl geçerlidir.

Eski E Sınıfı Ehliyetim Var Hangi Araçları Kullanabilirim?

Eski  E sınıfı ehliyet sahipleri C sınıfı kamyon, D sınıfı otobüs, C1 sınıfı kamyonet, D1 sınıfı minibüs, B sınıfı otomobil, F sınıfı traktör kullanabilir. 

E sınıfı ehliyet 2016 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile kaldırılmıştır. 2016 yılından bu yana e sınıfı ehliyeti olanlar; otobüs kullanmak isteyenler için d sınıfı ehliyet, kamyon kullanmak isteyenler için c sınıfı ehliyet, tır-çekici kullanmak isteyenler için ise CE sınıfı ehliyet alması gerekir. 

Müşteri Destek Numaramız

0

Mail Adresimiz